Przedawnienie w umowie pożyczki

W sytuacji braku środków finansowych często korzystamy z różnych źródeł pozyskania pieniędzy na nasze czasem podstawowe potrzeby życiowe. Jedną z najczęściej zawieranych umów, jest umowa pożyczki. Na rynku usług finansowych wyszczególniamy mnóstwo jej wariantów głównie związanymi z udzielaniem ich przez różne instytucje finansowe poprzez chwilówki, czy tez pożyczki na określony zakup, drugą grupą są pożyczki udzielane pomiędzy osobami prywatnymi. Jednak co w sytuacji, gdy nie mogliśmy spłacić zobowiązania i jest ono bliskie terminu przedawnienia?

Przedawnienie w umowie pożyczki – termin 3 lat

banknoty 50- i 100-złotowe z pożyczki
Zdjęcie gosiak1980 on Pixabay

W sytuacji braku zwrotu pożyczki często pojawiają się problemy związane głównie z próbą ich windykacji. Zatem w tym tekście pokrótce przybliżone zostaną sytuacje związane z okresem przedawnienia jej zwrotu, a są one różne. I tak jeżeli skorzystaliśmy z usług firmy pożyczkowej lub banku bądź też instytucji finansowej, wówczas termin przedawnienia długu wynosi 3 lata.

Jest to związane głównie z prowadzoną działalnością gospodarczą i słabszą pozycją konsumenta na rynku. Natomiast, co istotne jeśli pożyczymy pieniądze od osoby prywatnej, np. sąsiada znajomego lub kogoś z rodziny to bieg przedawnienia wynosi aż 6 lat.

Zobacz: Jak działają kredyty? Jak pożyczają bogaci i jak biedni?

Koniec biegu terminu przedawnienia

Ustawodawca wprowadził też zmianę, która mówi, że koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego. Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne. Toteż możliwość postawienia określonego zarzutu przedawnienia, zależy od tego czy pożyczkę wzięliśmy od przedsiębiorcy czy też od osoby prywatnej.

Zobacz: Ranking pierwszej pożyczki za darmo 2021 – oferty na 30 dni do 3000 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *