Niezależność finansowa – jak ją osiągnąć?

Zanim zaczniesz dokonywać jakichkolwiek zmian w swoim portfelu, określ, gdzie jesteś teraz i zdecyduj, jak chcesz iść naprzód. Sam dochód nie zapewni niezależności finansowej, jeśli żyjesz poza granicami swoich możliwości, tj. wydajesz więcej, niż zarabiasz i gromadzisz długi. Liczy się to, co robisz ze swoimi finansami: jakie stawiasz sobie cele, jak oszczędzasz i wydajesz pieniądze. Poniżej przedstawiamy kolejne etapy odzyskiwania wolności finansowej.

Niezależność finansowa – jak ją osiągnąć?

Jeśli masz teraz przeciętne dochody, nie oznacza to, że nigdy nie staniesz się niezależny. Po prostu nie traktuj wolności finansowej jako propozycji typu „wszystko albo nic”. Zmierzaj do niego stopniowo, przechodząc z jednego etapu do następnego. Pamiętaj, że każdy krok, nawet najmniejszy, przybliża Cię do spokoju ducha i nowych możliwości.

Sprawdź też: Darmowe pożyczki przez Internet – ranking

Kolejne etapy odzyskiwania wolności – Zależność

Na tym etapie jesteś całkowicie zależny od innych. Wszyscy tam zaczynamy, ponieważ jako dzieci nie potrafimy zapewnić sobie środków do życia. Niektórzy pozostają na nim przez cały okres studiów, a niektórzy nawet dłużej.

Jednak w pozycji zależnej jesteś nie tylko wtedy, gdy utrzymują cię rodzice lub partner, ale także wtedy, gdy wydajesz więcej, niż zarabiasz. Na przykład zaciągasz mikropożyczki lub pożyczasz pieniądze od przyjaciół, aby związać koniec z końcem. Tak czy inaczej, polegasz na kimś lub na czymś, aby pokryć swoje wydatki.

Jeśli utknąłeś na tym etapie z powodu zadłużenia, spróbuj wynegocjować niższe oprocentowanie lub inną modyfikację warunków z kredytodawcami, aby ułatwić sobie życie.

Wypłacalność

Rachunki i polskie złotówki - monetyJest to pierwszy etap fazy przetrwania. Osiągnąłeś go, jeśli jesteś w stanie opłacić wszystkie swoje rachunki i nie jesteś zależny od niczyjej pomocy. Możesz mieć długi (np. zadłużenie na karcie kredytowej), ale dokonujesz płatności co miesiąc i nie zwiększasz zadłużenia. Niektórzy osiągają ten etap jeszcze w szkole, a niektórzy wcale.

Aby ruszyć do przodu, spróbuj najpierw spłacić wysoko oprocentowane pożyczki. Zastanów się, jak możesz zwiększyć swoje dochody lub zmniejszyć wydatki, aby szybciej spłacić te długi.

Stabilność

Na tym etapie regularnie wywiązujesz się ze swoich zobowiązań finansowych, spłaciłeś już część długów i nauczyłeś się ograniczać wydatki. Teraz ważne jest, aby stworzyć finansową poduszkę bezpieczeństwa. Pozwoli Ci to zaoszczędzić na nowych pożyczkach w przypadku nieprzewidzianych wydatków. Zacznij odkładać co najmniej 5% swoich dochodów każdego miesiąca, a docelowo zwiększaj tę kwotę do 10%.

Spraw, aby proces ten był automatyczny, tak aby nie było pokusy wydania pieniędzy na coś innego. Na etapie stabilizacji możesz nadal mieć duże zadłużenie, takie jak kredyt hipoteczny, ale jesteś wolny od kredytów konsumpcyjnych i nie masz potrzeby zaciągania nowych.

Zobacz: Jak założyć lokatę bankową?

Niepodległość

Teraz zarządzasz swoimi wydatkami i nie żyjesz od wypłaty do wypłaty. Odłożyłeś również pewną kwotę na fundusz awaryjny. Dzięki temu nie jesteś tak bardzo uzależniony od swojej pracy. Jeśli stracisz obecne zatrudnienie lub będziesz chciał odejść na własną rękę, będziesz mógł żyć wygodnie przez jakiś czas.

Po tym etapie przejdziesz od przetrwania do prosperowania. Pieniądze staną się nie siatką bezpieczeństwa, ale narzędziem, dzięki któremu zbudujesz życie, jakiego pragniesz dla siebie i swojej rodziny. Następnym krokiem do tego jest inwestowanie zaoszczędzonych pieniędzy

Pewność i zdolność do inwestowania

Jesteś na etapie, w którym dochody z inwestycji pokrywają podstawowe potrzeby:

  • mieszkanie,
  • media,
  • żywność,
  • koszty transportu.

Nie można jednak jeszcze zdecydować się na to, by w ogóle nie pracować i żyć z pasywnego dochodu. Wystarczy na zaspokojenie podstawowych potrzeb, ale nie na wygodne życie. Aby iść naprzód, stale zwiększaj swoje dochody i inwestuj pieniądze.

Niepodległość i wolność finansowa

Stopniowo Twój dochód z inwestycji rośnie do punktu, w którym może utrzymać Twój obecny standard życia do końca Twoich dni. Teraz możesz sobie pozwolić na porzucenie swojej głównej pracy i nie musisz się o nic martwić. Masz wystarczająco dużo funduszy, aby podróżować, rozwijać kreatywność lub cokolwiek innego, o czym marzyłeś od dawna.

Dla wielu osób ten etap jest ostatecznym celem. Nie da się sprawdzić, czy się go osiągnęło w odniesieniu do konkretnej sumy pieniędzy, bo każdy ma inny styl życia i inne potrzeby.

Obfitość

W ostatnim etapie pasywny dochód zapewnia Ci więcej niż wystarczająco. Nie tylko masz wystarczająco dużo pieniędzy, ale masz nawet więcej, niż potrzebujesz Ty i Twoja rodzina. Na tym etapie wiele osób decyduje się na budowanie własnego biznesu lub angażuje się w działalność charytatywną.

Teraz czas zacząć myśleć o mądrym zarządzaniu nie tylko swoimi finansami, ale także majątkiem. Zdecyduj, w jaki sposób będziesz kontrolować źródła dochodu pasywnego, jak będziesz rozdzielać zyski z poszczególnych inwestycji i komu z Twoich bliskich zostaną one potem przekazane. Nie zapominaj też o rozsądnym traktowaniu pieniędzy, aby nie cofać się o kilka etapów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *