Jak oszczędzać skutecznie? 7 ciekawych strategii w podejściu do oszczędzania

Zacznij od małych kwot, podziel swój dochód na pół i wyznacz sobie kary. Odkładaj pieniądze etapami. W pierwszym tygodniu odkładasz tylko 2 zł, ale co tydzień zwiększasz tę kwotę… o te same 2 zł. W pierwszym tygodniu odkładasz do skarbonki 2 zł, w drugim 4 zł, w trzecim 6 zł itd. W ciągu roku uzbiera się prawie 4000 zł, co nie jest złym wynikiem. Ta metoda delikatnie i bezboleśnie przyzwyczai Cię do oszczędzania. A jeśli pozwalają na to Twoje dochody, możesz je zwiększyć z 2 zł do 4 zł lub więcej.

Jak oszczędzać bezboleśnie – 7 pomysłów – zaufanie do banku

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na wypłacenie określonej kwoty z pensji, powierz pieniądze bankowi. Musisz ustawić automatyczne comiesięczne przelewy określonej kwoty na konto oszczędnościowe. Można zacząć od bezbolesnego 3-5% dochodu i stopniowo zwiększać odliczenia.niebieska świnka skarbonka

Wprowadź system kar za złe nawyki

Palisz? Niekontrolowanie przesiadujesz na Instagramie? Jesz dużo słodyczy? Możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: pozbyć się złych nawyków i zaoszczędzić trochę (lub dużo — w zależności od tego, jak źle się zachowujesz) pieniędzy. Ustal sobie system kar, a za każde naruszenie zasad wyjmuj z portfela określoną kwotę pieniędzy. Jeśli zapalisz papierosa – 10 złotych, jeśli położysz się po godzinie 12 w nocy – 20 złotych. I tak dalej.

Zasada ciągłości spłat kredytu po jego zakończeniu

Ta zasada jest podstawą metody kuli śnieżnej, która została wymyślona przez amerykańskiego eksperta finansowego Davida Ramsaya. Tak długo, jak spłacasz swoje długi, przyzwyczajasz się do płacenia określonej kwoty do banku każdego miesiąca. Kiedy kredyt się skończy, kontynuuj płacenie, tylko nie bankowi, lecz sobie. Odłóż kwotę miesięcznej płatności na konto oszczędnościowe lub zainwestuj pieniądze w akcje i metale szlachetne.

Zasada ignorowania premii i bonusów

Jeśli dostajemy jakiś dodatkowy dochód (premię, dodatek, jednorazowy zysk), cieszymy się i wydajemy te „dodatkowe” pieniądze na rozrywkę i niepotrzebne bzdury. Nie bądź taki. Wyobraź sobie, że nadal masz tylko pensję, a premię odkładasz na bok.

Metoda oszukiwania siebie samego

Przesłanie od razu kilku tysięcy złotych do skarbonki może być niewygodne. Zgódź się z sobą, że zaoszczędzisz bardzo mało (5-10 złotych), ale każdego dnia. Tak niewielka kwota uśpi Twoją czujność. Nie będziesz czuł, że w Twoim portfelu jest ogromna dziura i że czeka Cię niedostatek. Jeśli codziennie zaoszczędzisz 10 złotych, w ciągu roku będziesz miał 3650.

ZOBACZ: Jak oszczędzać pieniądze w domu?

Samodzielne nakładanie podatków na swoje zakupy

Przy każdym zakupie powyżej pewnej kwoty (powiedzmy 100 złotych) odkładamy 5-10%. To nie tylko pomoże zaoszczędzić pieniądze, ale także zdyscyplinuje Cię i nauczy uważać na to, co wydajesz. Możesz zdecydować, czy chcesz płacić „podatek” od każdego zakupu, w tym żywności, czy tylko od niektórych kategorii towarów — odzieży, gier komputerowych, papierosów, alkoholu i rozrywki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *